A forradalom nem múlt!

1956-os digitális repozitórium

Az Archívum új, mindenki számára elérhető 1956-os digitális repozitóriuma többek között eddig még nem publikált, nem látott, elveszettnek hitt, vagy nyilvánosan eddig nem elérhető gyűjteményekbe kínál betekintést. Célunk, hogy hiteles dokumentumok alapján váljon megérthetővé, továbbgondolhatóvá a forradalom tanulsága.

A Blinken OSA Archívum egy tematikus repozitóriumot hozott létre, ahol az Archívum és együttműködő partnereinek digitalizált gyűjteményei érhetőek el. A repozitórium 13 gyűjteménye között szerepel például az egykori BM Filmstúdió dunakeszi rendőrkutya-kiképző telepén őrzött hulladék filmtekercsek között megtalált 47 perces film is. A felvételek egy része ugyan ma már nem ismeretlen, de sikerült őket nagy felbontásban, nagyon jó minőségben digitalizálni, ellentétben az eddig ismert rossz minőségű és rosszul másolt filmanyaggal. Megtalálható itt a Fortepan közel ezer képből álló 1956-os fényképgyűjteménye; a magyar és a Szabad Európa Rádió (SZER) 1956-os hangfelvételei, iratai és jelentései; Zwack Péter 1956-os sajtóarchívuma; a CIA forradalommal kapcsolatos anyagai; az ENSZ magyar kérdéssel foglalkozó különbizottságának dokumentumai, valamint a Columbia Egyetem magyar menekültekkel készült sok ezer oldalas interjúi.

A szabadon felhasználható gyűjteményre alapozva az Archívum több nyilvános programot indít.



Petőfi Kör 2016

„Petőfi Kör 2016” – A szabadság, az igazság és egyenlőtlenség, a szolidaritás és hazaszeretet, valamint a demokrácia kérdései ma Magyarországon

Az ELTE Társadalomtudományi Kar, a Göncz Árpád Alapítvány és a Közép-Európai Egyetemen működő Blinken OSA Archivum fiataloknak szóló, hat alkalomból álló vitasorozatot szervez 2016 tavaszától "Petőfi Kör 2016" címmel. A 2016. március 17-től induló programsorozaton a mai Magyarország aktuális társadalmi kérdéseiről lesz szó, mégpedig olyan, többféleképpen definiálható értékek mentén, mint a szabadság, az egyenlőség, a szolidaritás, illetve a hazaszeretet. Az egyes témákat a tudományos élet egy-egy képviselője vezeti fel, melyet terveink szerint a közönség aktív részvételével folytatódó beszélgetés, a vélemények ütköztetése követhet.

Helyszín: ELTE Társadalomtudományi Kar

© Erich Lessing/Magnum Photos A Petőfi Kör sajtóvitája: hallgatóság a teremben
© Erich Lessing/Magnum Photos A Petőfi Kör sajtóvitája: hallgatóság a teremben

Hat vitaestet tervezünk: a program 2016. március 17-én, a Petőfi Kör első ülésének 60. évfordulóján indul, az utolsó vitára pedig 2016. november 4-én kerülne sor. A vitasorozat nem titkolt célja, hogy számba vegye a békés, formalizálható kibontakozási lehetőségeket, hogy megtalálja azokat a közös pontokat, amelyeket az újraformálódó magyar politikai közösség többsége elfogadhat. Minden témakörhöz összesen négy előadót, hozzászólót kérünk fel. Az előadások és korreferátumok után a közönségnek lehetősége lesz részt venni a vitákban. A vita szervezői előzetesen fölkérnek egy-két, a témában járatos szakembert is, hogy kérdezzenek, kommentálják az elhangzottakat.



Kis forradalmi személyhatározó – Ki kicsoda 56-ban

Március 6-án a Fortepan-nal közösen Ki kicsoda játékot indítottunk a Facebookon

Naponta új, az 1956-os forradalom alatt készült fényképeket és lelassított filmfelvételeket teszünk közzé Facebook oldalunkon. Célunk, hogy minél többen nézzék meg az archív felvételeket, és ismerjék fel a forradalom híres és névtelen résztvevőit.

Állókép a Belügyminisztérium ’56-os filmfelvételekből 1957-ben összeállított 47 perces dokumentumfilmjéből
Állókép a Belügyminisztérium ’56-os filmfelvételekből 1957-ben összeállított 47 perces dokumentumfilmjéből

Játszani, beszélgetni hívunk mindenkit, akit érdekelnek az archív képek. Reméljük, lesznek olyanok, akik ráismernek rokonaikra, ismerőseikre vagy saját magukra – 60 évvel ezelőtt. A forradalom csendes napjaiban rengetegen voltak az utcákon. Sokan a tüntetőkhöz, később a fegyveres ellenállókhoz csatlakoztak, mások élelemhez szerettek volna jutni, vagy csak egyszerűen körbenézni a háborús hangulatú Budapesten.

A felismert arcoknak nevet adunk és vizuálisan is kiemeljük a tömegből.

A kép- és filmanyagot naponta frissítjük, de szívesen vesszük a honlapra látogatók archív felvételeit is a családi albumból.



„Kódold a múltat! 1956 remixelve” – diákpályázat

A programsorozat következő része a Prezivel közösen indított diákpályázat.

A 20 év alatti fiataloknak meghirdetett pályázat azok jelentkezését várja, akik az Archívum digitális gyűjteményeinek felhasználásával, a digitális technológia és okos eszközök segítségével érdekes és egyéni módon tudják 1956 történetét újszerű vizualizációs megoldásokkal, különleges szoftveres applikációkkal, játékok fejlesztésével bemutatni másoknak, kortársaiknak, tanáraiknak. A tízmillió forintos összdíjazású pályázat – amelyet a Prezi egy gyakornoki hely felajánlásával egészített ki – nyerteseinek munkáit mindenki számára hozzáférhetővé tesszük, és 2016. október 21-én az ünnepélyes díjátadó keretében bemutatjuk őket az OSA kiállítótermében.

A zsűriben elismert történészek, fontos technológiai cégek vezető szakemberei vesznek részt:



’56-ról hitelesen – Pályázati felhívás történelemtanárok számára

A Történelemtanárok Egyletével közösen "'56-ról hitelesen" címmel pályázatot hirdetünk történelemtanárok számára.

A pályázat célja, hogy az 1956-os forradalom hatvanadik évfordulóján, elsődleges források, eredeti film-, kép-, hang-, és írásos dokumentumok segítségével, a diákok számára érthető és átélhető módon mutassák be a forradalom korát, törekvéseit, eseményeit, következményeit, tanulságait. A pályázatra kétféle pályamunkát lehet benyújtani: iskolai megemlékezésekhez használható forgatókönyvet vagy olyan elektronikus alkotást, installációt, melyet szintén iskolai megemlékezéseken lehet bemutatni. A tanári pályázat nyertesei egymillió forint pályadíjban részesülnek.



Transznacionális emlékezetünk: magyar menekültek 1956-ban

Dokumentációs és kutatási projekt a Nemzetközi Menekültügyi Bizottsággal együttműködve.

A Blinken OSA Archívum célja, hogy egy több éves nemzetközi együttműködés keretében az 1956-os menekültekkel kapcsolatos szétszóródott kulturális örökséget digitálisan, kollaboratív archívummá rendezze és ennek első eredményeit a forradalom 60. évfordulója alkalmából bemutassa. A ritkán kutatott, vagy digitálisan nem hozzáférhető iratok nem kizárólag adminisztratív bizonyítékul szolgálnak a nyugati országok befogadó magatartására, nem is csupán a szolidaritás és együttérzés megnyilvánulásai, hanem transznacionális emlékezetünk és történelmünk fontos alapkövei.

A Columbia, a Rutgers, a Stanford Egyetemek, a Bard College, az Eisenhower Könyvtár, az Amerikai Nemzeti Levéltár, az Amerikai-Magyar Alapítvány, és nem utolsó sorban az International Rescue Committee (IRC) iratanyagai eddig be nem mutatott szemszögből tárják fel 1956 történetét. Ezek elérhetővé tétele az interneten a magyar kutatók, diákok, oktatók elemi szükséglete egy olyan korban, amikor az újraéledő nemzetállam-koncepció, a nacionalizmus felülírni látszik a történelmi tényeket. A Blinken OSA ez irányú tevékenysége nem előzmények nélküli. 2006-ban Vera és Donald Blinken támogatásával a Columbia Egyetem menekültinterjúit rendeztük és digitalizáltuk, szintén 2006-ban tettük kutathatóvá online az ENSZ Különbizottságának iratanyagait Héderváry Klára és a Magyar Nemzeti Könyvtár jóvoltából. 2016-ban újra Vera Blinken védnöksége alatt egy több éves projektet indítunk a fenti amerikai intézmények támogatásával, a magyar menekültek transznacionális történelmét egy folyton bővülő, dinamikus és digitális platform segítségével tesszük megismerhetővé.



A fenti programsorozat az Amerikai Egyesült Államok egykori magyarországi nagykövete, Donald Blinken és felesége, Vera Blinken támogatásával valósul meg.