Veszélyeztetett levéltári anyagok biztonságos elhelyezésére vonatkozó irányelvek

pixabay / Akela999

A Blinken OSA Archívum a Múzeumok Éjszakáján a múzeumok éjszakájával: a magyarországi közgyűjtemények mai helyzetével foglalkozott.

Tavaly indítottuk útjára A kultúra robotosai. Adatok a közgyűjtemények helyzetéről című idővonalunkat, összegyűjtve a hazai múzeumokkal kapcsolatos fontosabb fejleményeket. Idén szomorú feladatunknak bizonyult az oldal frissítése. Az idővonalról kiviláglik, hogy míg egyes intézmények rendkívüli forrásokhoz és lehetőségekhez jutnak, más intézményektől elvették az önállóságukat, ingatlanjaikat, gyűjteményeiket; megfélemlített dolgozóikat pedig kiszolgáltatott helyzetbe kényszerítették. Mindennek eredményeképp ma már Magyarországon is lehet veszélyeztetett gyűjteményekről beszélni.

Ennek a beszélgetésnek adott helyet a Blinken OSA Archívum a Partizánnal együttműködésben megvalósult egész estés műsora. A Múzeumok Éjszakáján az Archívum kiállítóterében felállított ideiglenes stúdiójában a Partizán vendégül látta többek közt a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete elnökét, a Magyar Országos Levéltár Állományvédelmi osztálya volt vezetőjét, jelenlegi és volt múzeumi dolgozókat, ellehetetlenített levéltárak és kutatóhelyek képviselőit.

A teljes műsor felvétele megtekinthető a Partizán YouTube-csatornáján.

Egy múzeum, levéltár vagy könyvtár gyűjteményére számos tényező jelenthet fenyegetést. A veszélyeztett levéltári/irattári anyagok biztonságos elhelyezése érdekében jött létre a nemzetközi Safe Havens for Archives at Risk hálózat. A kezdeményezés irányelveinek előkészítésében a Blinken OSA Archívum is részt vett mint gyűjtemények megmentésében már tapasztalattal rendelkező archívum. Ez a hálózat többek közt szíriai, guatemalai, dél-afrikai vagy kolumbiai intézmények segítésén dolgozik – felmerült azonban a kérdés: mennyire elképzelhetetlenek az irányelvek által tárgyalt fenyegetések Közép-Európában? Saját közelmúltbeli tapasztalataink és a Múzeumok Éjszakáján hallott beszélgetések, dolgozói beszámolók alapján indokoltnak éreztük, hogy a magyar szakma számára magyarul is hozzáférhetővé tegyük a veszélyeztetett levéltári anyagok biztonságos elhelyezésére vonatkozó irányelveket.

A hivatalos angol dokumentum nem hivatalos magyar fordítása:

A Safe Havens for Archives at Risk weboldalán elérhető az irányelvek magyarázatokkal ellátott változata, illetve egy mintamegállapodás is.